Postinjekční sarkomy koček (FISS)

Vakcíny mají v moderní medicíně nezpochybnitelný význam při prevenci infekčních onemocnění, avšak stejně jako u ostatních biologických látek, mohou se také vyskytovat s nimi spojené nežádoucí účinky. Mezi ty nejvážnější a nejdiskutovanější u koček patří sarkomy spojené s injekční aplikací (Feline Injection-Site Sarcomas, FISS), které estože zůstávají relativně vzácnou komplikací, mají potenciál závažného postižení. Cílem tohoto textu je zvýšit povědomí o těchto rizicích mezi veterináři v rámci propagace optimalizovaných vakcinačních strategií a informovaného souhlasu majitelů zvířat.

1. Úvod

Nežádoucí účinky vakcín (vaccine-associated adverse events, VAAEs) mohou zahrnovat široké spektrum projevů od mírných, jako je únava a horečka, až po vážné, jako jsou hypersenzitivní reakce a místní reakce vedoucí k sarkomům. Tyto nežádoucí účinky mohou být zapříčiněny narušenou imunitní reakcí, chybou při podání vakcíny, ale i problémem při výrobě vakcíny.

2. Felinní postinjekční sarkomy (FISS)

Feline injection-site sarcomas (FISS) představují nejzávažnější známý nežádoucí účinek vakcín u koček. Tyto sarkomy mohou vzniknout jak po vakcinaci, tak po injekční aplikaci jiných látek. Nejčastěji jsou tyto nádory diagnostikovány v oblastech běžně používaných pro aplikaci vakcín nebo injekcí, jako je interskapulární krajina nebo zadní končetiny.

3. Patogeneze a epidemiologie

Hlavní hypotézou je, že chronický zánět na místě aplikace vyvolává maligní transformaci buněk, avšak přesné mechanismy tohoto procesu nejsou stále zcela objasněny. Studie naznačují, že přítomnost faktorů růstu a zvýšené aktivity mnoha signálních cest, jako je cyklooxygenáza-2 (COX-2) nebo signální dráha NF-κB, může hrát roli ve vývoji těchto sarkomů. Vývoj FISS byl poprvé spojen s vakcinacemi proti vzteklině a felinní leukémie (FeLV) v USA a variabilita v incidencích je pravděpodobně způsobena faktory jako regionální rozdíly ve vakcinaci nebo diagnostické praxi.

4. Klinické příznaky a prognóza

Klinicky se FISS projevuje jako pevný a nebolestivý subkutánní nádor s lokálně invazivním chováním. Prognóza je nepříznivá, pokud dochází k metastázám, nejčastěji do plic. Efektivnost léčby zaleží na časné diagnóze a možnosti chirurgické excize s dostatečnými okraji. Prognóza je významně lepší, pokud je vedle chirurgického zákroku aplikována radioterapie.

5. Prevence

Preventivní opatření zahrnují několik důležitých kroků: očkování podávat na místech, kde je možná snadná chirurgická excize; optimalizace vakcinačních schémat, aby odpovídala rizikovému profilu jednotlivých zvířat; a používání méreaktogenních vakcín včetně těch bez adjuvans, pokud jsou dostupné a ukázaly se stejně účinné. Injekce by měly být aplikovány na distální části končetin nebo distální části ocasu, aby v případě potřeby bylo možné snadno amputovat postiženou oblast. Dále je vhodné aplikovat pravidla sledování míst aplikace (například podle pravidla 3-2-1), a majitelé koček by měli být důsledně informováni o monitorování “zduření” na těle zvířete.

6. Pravidlo 3-2-1

Pravidlo 3-2-1 je  doporučení pro veterináře a majitele koček ohledně monitorování a případné diagnostiky kožních nebo podkožních útvarů u koček, kterým byly aplikovány injekce/vakcíny. Toto pravidlo specifikuje, kdy by měl být hrbol na místě injekce dále vyšetřen nebo odstraněn a histologicky zkoumán. Podle tohoto pravidla je doporučeno, aby:

A. Jakýkoli útvar na místě injekce, který přetrvává tři měsíce po vakcinaci, by měl být odstraněn a histologicky zkoumán.

B. Jakýkoliv útvar, který má průměr větší než dva centimetry, by měl být odstraněn a histologicky zkoumán.

C. Pokud útvar roste nebo se zvětšuje během jednoho měsíce po vakcinaci, měl by být odstraněn a histologicky zkoumán.

Cílem pravidla 3-2-1 je zajistit včasnou detekci potenciálně maligních útvarů, jako jsou FISS (Felinní postinjekční sarkomy), což může významně ovlivnit prognózu a úspěšnost léčby.

7. Závěry a doporučení

Nežádoucí účinky vakcín u koček jsou relativně vzácné, a přesto důležité pro úspěšnou veterinární praxi. Je klíčové poskytovat informovaný souhlas majitelům zvířat na základě důkladné znalosti rizik. Každá vakcinace by měla být posuzována individuálně na základě rizik a přínosů pro daného pacienta. Prioritizování bezpečnějších míst aplikace vakcín, monitorování míst po vakcinaci a redukce frekvence očkování tam, kde je to možné, jsou klíčová doporučení pro prevenci VAAEs a FISS.

Tento text diskusi o rizicích, ale také potřebě vakcinace v kontextu jejich bezpečnosti rozvádí do komplexnější analýzy problémových oblastí, které veterináři mohou nalézt užitečné pro informování a vzdělávání svých klientů i pro rozhodování majitelů o vakcinačních praxích.

 

Autor: MVDr. Ondřej Škor DECVIM-CA (oncology)