Přehled histiocytárních onemocnění psů a koček
Histiocytární proliferativní onemocnění jsou u psů běžná a u koček méně častá. Tato onemocnění zasahují různé formy dendritických buněk. Kožní histiocytom u psů pochází z Langerhansových buněk, které se vyznačují přítomností molekul CD1a, CD11c/CD18 a E-kadherinu. Při výskytu více lézí na kůži, jež mohou také metastázovat do lymfatických uzlin a vnitřních orgánů, se tento stav podobá lidskému typu kožní histiocytózy z Langerhansových buněk (LCH). U koček Langerhansova buněčná porucha nebyla zjištěna v kůži, ale byla rozpoznána v plicích, kde vede k respiračnímu selhání.
1. Typy buněk a jejich identifikace
Termín histiocyt nyní zahrnuje buňky vyvinuté z linií dendritických buněk nebo makrofágů. Tyto buňky se tvoří z CD34+ kmenových buněk a diferencují se do specifických dendritických buněk a makrofágů. Langerhansovy buňky se nacházejí v kůži a na sliznicích, zatímco mezodermální dendritické buňky jsou v mnoha orgánech mimo mozek. Histiocytomy u psů jsou běžné, převážně benigní kožní nádory, které se často vyvinou jako jednotlivé léze u mladých psů a regredují spontánně. Existují případy, kdy histiocytomy vytvářejí mnohočetné léze, ale jsou vzácné a často je jejich průběh závažnější.
2. Rozmanitost histiocytární choroby u psů a koček
Bylo identifikováno několik specifických proliferativních histiocytárních onemocnění u psů. Vícečetné histiocytomy jsou vzácné a v případě koček nebyl ekvivalent k psí kožní formě a LCH rozpoznán.
3. Histiocytární nádory
Histiocytární sarkomy, jsou hlavním typem malignity, která začíná jako lokalizovaná léze a rychle se šíří na další orgány (diseminovaný histiocytární sarkom, dříve označovaný jako maligní histiocytóza). Tyto nádory mohou vzniknout téměř kdekoliv v těle, ale častými primárními místy jsou slezina, plíce nebo kůže. U psů zahrnují aktivaci dendritických buněk a lymfocytů.
4. Klinický obraz a diagnostika
Každá z těchto nemocí má různý klinický průběh. Kožní histiocytomy u psů a koček se objevují jako středně velké erytematózní noduly a většina má dobrou prognózu. Naproti tomu histiocytární sarkomy mohou vyžadovat agresivní lokální a systémové léčebné postupy podle rozsahu a charakteru nádorového infiltrátu.
5. Závěr a budoucí perspektivy
Přesná diagnostika je klíčem k úspěšnému managementu histiocytárních onemocnění u psů a koček. Další vývoj markerů histiocytární linie a detailní genové profilování histiocytů by mohlo vést k efektivnější a cílenější terapii těchto onemocnění. Tento přehled nabízí veterinárním lékařům komplexní pohled na složitosti histiocytárních onemocnění s cílem poskytnout podporu při diagnóze a zvládání těchto náročných stavů.
Detailnější zdroje si žádejte od autora.